Yükleniyor Eğitimler

Özlem Lale Kaleli

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi (1990) ve lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi (1995) Ekonomi Bölümünde tamamladı. Kariyerine insan kaynakları yönetimi ve kurumsal eğitim ve performans geliştirme alanlarında başladı. Kurumsal alanda Intercon, Boyner Holding, Lufthansa Hava Yolları’nda eğitmen ve yönetici olarak görev yaptı. Eğitmen ve  danışman olarak Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde koçluk ve çalışan destek programlarının kuruluş, tasarım ve uygulama aşamalarında yer aldı. ‘İşe karşı değişen tutumlar: Tatmin ve motivasyon unsurları’, işletme yüksek lisans eğitimi sırasında araştırma konusu oldu. İngiltere’de Harrow Business School’da gerçekleştirdiği bu eğitim sırasında, profesyonel koçluk alanında uzmanlaştı. Ve kişisel bir merak doğrultusunda dans ve hareket terapisi ile tanıştı. Birckbeck Collage ve Laban Center bünyesinde dans ve hareket terapisi temel eğitimini tamamladı (2001). Bu alandaki kişisel merakı, kurumsal koçluk ve eğitmenlik çalışmalarına paralel olarak, profesyonel eğitim süreci ile devam etti. Profesör Helen Payne tarafından ‘Otantik Hareket’ (Authentic Movement) grup lideri olarak eğitildi (2006-2009). Otantik hareket başta olmak üzere, dans ve hareket terapisi yöntemlerini, psikoterapi süreçlerine paralel bireysel, grup oturumları ve profesyonellere yönelik eğitim ve atölye çalışmaları ile İstanbul, Atina ve Londra’da yürütme başladı.

Bedenle çalışmanın  iyileştirici ve dönüştürücü potansiyelini, gelişim odaklı koçluk başta olmak üzere, farklı alanlarda uygulamaya ve araştırmaya devam etmektedir. “The Bodymind Approach” (TBMA) grup lideri (Hertfordshire Üniversitesi, 2013), TBMA eğitmeni (Pathways2wellbeing, 2016) ve “Embodied Facilitatation” (Integration Training, 2016) eğitmenlik formasyonu ve sertifikaları bulunmaktadır. 2014 yılında Hertfordshire Üniversite’inde Profesör Helen Payne süpervizyonunda başlamış olduğu ‘İş yaşamında kronik ağrı ve semptomlar için somatik koçluk’ alanındaki doktora çalışmasına devam etmektedir. Hertfordshire İşletme Fakültesi’nde ‘Stresle başa çıkmak için somatik koçluk’ konusunda misafir eğitmen olarak ders vermekte ve araştırma projelerini yürütmektedir. Kurumsal eğitmen ve koç olarak, duygusal uyum ve dayanıklılık, stresle başa çıkma, iş ve özel yaşam dengesi, ilişki yönetimi ve koçluk becerilerinin geliştirilmesi, temel uzmanlık alanları arasında yer almaktadır.

Beden odaklı çalışmalarda aldığı profesyonel eğitimler

 • Enerji terapileri (John Hartung, Bodymind Institute,  2006)
 • Dans ve hareket terapisi – Chace metodu (Linni Diehl, New York, 2007)
 • Dans ve hareket terapisi – İlkel ifadelendirme(France Schott-Billman, Atina, 2011)
 • Terapistler, koçlar ve eğitmenler için bedenle çalışma yöntemleri(Mark Walsh, İstanbul, Londra, 2016)
 • Terapistler, koçlar ve eğitmenler için bedenle çalışma yöntemleri (Paul Linden, 2015, 2016)
 • Bedenle çalışırken travma müdahale yöntemleri (Mark Walsh, Miche Tetley, Londra, 2016)
 • Liderlik gelişiminde beden odaklı koçluk (Wendy Palmer, İngiltere, 2016)

Katıldığı diğer akademik etkinlikler

 • Enerji terapileri kongresi (Heidelberg , 2017 – katılımcı)
 • Dans ve hareket terapisi kongresi (Atina, 2012 – organizatör, koordinasyon ve konuşmacı)
 • Uluslararası dans ve hareket terapisi kongresi (Riga, 2013 – katılımcı)
 • Kadınlarda somatizasyon ve depresyon için ‘The Body Mind Approach’ araştırma projesi (British Academy Newton Mobility Grant araştırma fonu, 2015-2017 – Proje yöneticisi, TBMA grup lideri)
 • Uluslararası Koçluk Psikolojisi Kongresi (Londra, 2016, poster sunumu)
 • Uluslararası travma ve bağlanma modelleri: Beden ve zihin üzerinden iyileşme ve dayanıklılık kongresi ( Londra, 2017- katılımcı)