Yükleniyor Eğitimler

Zeynep Zat

Uzman Psikolog Zeynep Zat, Psikoloji lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde alarak buradan derece ile mezun olmuştur. Eğitimi süresince gösterdiği başarı ile ikinci bir bölüm daha okumaya hak kazanmış, Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar alanında da öğrenim görmüştür. Mezuniyetinin hemen ardından, İngiltere’ye giderek, Londra’nın en başarılı üniversitelerini bir çatı altında toplayan Univerity of London’a bağlı Queen Mary’de yüksek lisansını yapmıştır. Bu programı da yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. İngiltere’deki formel eğitimi sonrasında, Brief London’da, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi Yaz Okulu ve Çocuklar ve Aileler için İleri Düzey Eğitimlerini başarı ile tamamlamıştır.

İngiltere’deki akademik çalışmalarının yanı sıra, Londra’da bulunduğu süre içinde,  Ulusal Sağlık Sistemi’ne bağlı East London NHS Foundation Trust The Psychotherapy Department’ta psikoterapist olarak çalışmıştır. Londra’da psikolojik, fiziksel ve cinsel istismar mağduru yetişkinler ile çalışmıştır. Zeynep Zat, üstün zekalı ve yetenekli çocuklar ve aileleriyle çalışmalarını İngiltere’de de sürdürmüş ve National Association for Gifted Children’da (NAGC) özel çocuklar ve ailelerine danışmanlık vermiştir.

Lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin yanı sıra aldığı eğitimler arasında EMDR I. ve II. Düzey, Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi ve Kişilik Bozukluklarında Psikodinamik Psikoterapi yer almaktadır. Zeynep Zat ayrıca Weschler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R)  da uygulamaktadır.

Anksiyete bozuklukları (panik atak, fobi, travma sonrası stres bozukluğu gibi), depresif bozukluk,  psikolojik travmalar, fiziksel, psikolojik ve cinsel istismar, çift ve aile terapisi sıklıkla çalıştığı alanlardır. Ayrıca, özel ilgi alanı olan Üstün Zekalı ve Yetenekli Çocuklar ve Aileleri ile çalışmalar yapmaktadır.

Klinik çalışmalarının yanı sıra Davranış Bilimleri Enstitüsü’ndeki bilimsel araştırma projelerinde aktif olarak çalışmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları kronik baş ağrısı tedavisi, kronik depresyon tedavisi ve kilo kontrolüdür. Kendisinin kurucumuz Emre Konuk ile birlikte yürüttüğü panik atak tedavisi konulu çalışması Uluslararası Aile Terapisi Derneği (International Family Therapy Association) 2013 Kongresi’nde sunulmuştur. Enstitü bünyesinde çeşitli mesleki eğitimler de veren Zeynep Zat Türk Psikologlar Derneği (TPD), EMDR-TR ve Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) üyesidir.